Menu
Tablet menu

Monkeybiz. Berte tento projekt vážně.

„Na světě existuje spousta výrobků, ale jen málokteré mají smysl. Monkeybiz ten smysl mají,“ říká americká návrhářka Donna Karan.

V oblasti Khayelitsha na předměstí Kapského Města je čtyřicet procent nezaměstnaných. Největší počet dospělých z celé Jižní Afriky zde je HIV pozitivních. Milion lidí, z nichž mnozí žijí pod hranicí chudoby. I tady je naděje – v podobě korálkových, asymetrických a živoucích zvířátek, která zde vyrábějí místní ženy, jež do svých výtvorů vkládají  "barevnou" energii. Díky dvěma umělkyním se korálkové výtvory dostaly z Afriky do celého světa, staly se hitem a globálně etickým dárkem, který má skutečně smysl. Projekt Monkeybiz založily dvě jihoafrické keramičky Barbara Jackson a Shirley Fintz. Ty do něj v roce 2000 investovaly 30 000 liber ze své kapsy. Jejich idea byla jednoduchá. Africkým ženám zdarma poskytnou korálky a drátky, z kterých se v jejich rukách zrodí barevná, leckdy neforemná, cross žánrová zviřátka. Ty potěší každé lidské srdce, obšťastní maringotku i loftový byt, prostě pasují do jakéhokoliv prostoru. 

„Snažíme se udržet tu jejich podivnost,“ vysvětluje Shirley, jedna z návrhářek, o výrobcích. „Doufaly jsme, že projekt bude fungovat, ale že korálková zviřátka vzbudí takovou senzaci, jsme opravdu nečekaly,” říká Shirley. „Proto jsme se nazvaly Monkeybiz, protože kdo by takový projekt bral alespoň v začátcích vážně?” Je hezké, že i v tomto světě plní sny a víc, než to. U nás zvířátka seženete na e-shopu www.nila.cz, a protože celý výtěžek z prodeje putuje zpět do Afriky, smysluplnější dárek neznám. Máte -  li kolem sebe nadšence, kteří korálkového talismana ocení, neváhejte a darujte jim ho. Včera jsem smečku Monkeybiz viděla v Biozahradě na vlastní oči a nevěděla jsem, po kterém exempláři dříve sáhnout. Dejte si čas, protože výběr je opravdu velmi velmi osobní. Na e-shopu najdete víc zajímavých věcí. Už jsem psala o špercích Joanny Cave a moc se mi líbí i kožené taburety do bytu.

 

Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)

Zanechat komentář

zpátky nahoru
  1. New
  2. Comments
Máte dvě minuty, máte dvě minuty....dvě minuty všichni!!!
Tip na dokonalou manikúru
MAC určuje trendy SS/15
Kleštičky jsou někdy lepší než řasenka
Opatruj se Honey
Smokey eye po francouzsku
Nude líčení od Chanelu
Féminin Pluriel a masculin Pluriel
Mám ráda SHIMMER.SHINE
Kolekce Dior Backstage představuje triky svých vizážistů
Biokosmetika Inlight je napěchovaná bylinkami a zkušenostmi s homeopatií
Porazí nová "Dolce" dosavadní evergreeny?